Tadeusz Łuczejko – dyrektor artystyczny festiwalu



Osobą, bez której Ambient Festival by nie istniał, jest Tadeusz Łuczejko, od 2003 roku jego dyrektor artystyczny. Był on pomysłodawcą i organizatorem gorlickiej imprezy, począwszy od jej pierwszej edycji w roku 1999. Sam pojawia się na niej nie tylko w roli głównego organizatora, ale też artysty, który poprzez swój muzyczny projekt Aquavoice. Zafascynowany dorobkiem niemieckiej sceny muzyki elektronicznej (tzw. szkoły berlińskiej), Łuczejko założył go pod koniec lat 90. wraz z Piotrem Woltyńskim, odpowiedzialnym za efekty wizualne.

Pierwszy album Aquavoice z 2001 roku, zatytułowany Water Music, okazał się dużym sukcesem i wzbudził spore zainteresowanie wśród fanów elektroniki. Utwór Underwater Flight został doceniony przez słuchaczy audycji Jerzego Kordowicza w radiowej Trójce i został laureatem Złotej Dziesiątki plebiscytu Top Tlen. Kolejny krążek – Sound Chaser – powstał w roku kolejnym i został zrealizowany już bez Woltyńskiego w składzie. Twórczość solowa Łuczejki pod nazwą Aquavoice prezentowana w kolejnych latach ugruntowała jego pozycję wśród miłośników stylistyki ambient i pozwoliła wydawać dla wytwórni takich jak Requiem Records, Generator czy Zoharum.

Acquavoice nie jest jednak jedynym muzycznym projektem, w który zaangażowany był Łuczejko. Pod koniec lat 70. wraz z Mirosławem Czyżykiewiczem był inicjatorem powstania tworzącej muzykę eksperymentalną Pracowni Trójwymiarowych Marzeń. Z tego samego mniej więcej okresu dyrektor artystyczny Ambient Festivalu dał się poznać jako wykonawca poezji śpiewanej w gorlickim zespole Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki.

Cechą muzyki Łuczejki, oprócz nawiązywania do stylistyki niemieckich klasyków elektroniki a także twórczości artystów takich jak Biosphere, wczesne Autechre i Higher Intelligence Agency, jest także pieczołowite traktowanie jakości dźwięku w studiu nagraniowym oraz na koncertach (m.in. wykonywanie muzyki w systemie kwadrofonicznym). Również ten aspekt sztuki Acquavoice jest doceniany przez krytykę, czego odzwierciedleniem są nagrody przyznane przez zrzeszający środowisko audiofilskie czasopismo „High Fidelity”.

Drugim obok muzyki obszarem artystycznym, z którego znany jest Tadeusz Łuczejko, są sztuki plastyczne. Swą twórczość na tym polu rozwija on już od czasów Liceum Sztuk Plastycznych, do którego uczęszczał jako nastolatek. Jest autorem ilustracji do książek dla polskich wydawnictw, plakatów oraz wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Próbkę możliwości artysty można obejrzeć tutaj.

Wszechstronne uzdolnienia i zainteresowania artystyczne Tadeusza Łuczejki oraz jego działalność organizatorska, przede wszystkim jako osoby odpowiedzialnej za Ambient Festival, sprawiają że jest on jedną z ważniejszych i ciekawszych postaci w polskim środowisku muzyki elektronicznej i eksperymentalnej.