Miasto Gorlice

Gorlice

Miejscem, w którym co roku odbywają się Międzynarodowe Prezentacje Multimedialne „Ambient Fesival”, są Gorlice. To niewielkie miasto liczące blisko 30 tys. mieszkańców położone w województwie małopolskim na Pogórzu Gorlickim (Beskid Gorlicki stanowiący część Beskidu Niskiego), będące siedzibą powiatu i gminy wiejskiej. Przybywając na festiwal, warto pozostać tu na nieco dłużej, bowiem zarówno Gorlice, jak i jego okolice, mają przyjezdnym do zaproponowania całkiem sporo ciekawych atrakcji.



Na początku swe kroki warto skierować ku historycznemu centrum miasta, posiadającego prawa miejskie już od połowy XIV wieku. Znajduje się tam urokliwy rynek wraz z przylegającymi do niego kamieniczkami i osiemnastowiecznym ratuszem. Ciekawie i oryginalnie prezentuje się układ urbanistyczny, doskonale zachowany jeszcze od czasów lokacji Gorlic.

Będąc w Gorlicach, warto udać się do Dworu Karwacjanów będącego siedzibą Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. To dawna siedziba krakowskiego rodu Karwacjanów, którzy byli założycielami Gorlic. Obecnie w budynku mieści się utworzona w latach 80. galeria sztuki prezentująca wystawy sztuki współczesnej i promująca lokalnych artystów. Instytucja organizuje również inne wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, spektakle, konferencje, wykłady czy spotkania autorskie.

Innymi ciekawymi atrakcjami festiwalowego miasta są dwa kolejne placówki muzealne: Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza oraz Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena”. Pierwsza z nich, ulokowana w najstarszej kamienicy miasta, oferuje odwiedzającym eksponaty związane z dziejami miasta, począwszy od średniowiecza, aż do czasów pierwszej wojny światowej. Jedna z ekspozycji poświęcona jest także etnograficznej spuściźnie Pogórza Gorlickiego, w której mieszają się wpływy polskie i łemkowskie. Patron muzeum i jego naukowy dorobek (m.in. wynalezienie lampy naftowej) są dziś kulturalnymi wizytówkami miasta, które – tu ciekawostka – będąc w XIX stuleciu zagłębiem przemysłu naftowego, może poszczycić się istnieniem pierwszej na świecie ulicznej lampy naftowej. O historii dawnego Gorlickiego Zagłębia Przemysłu Naftowego opowiada wspomniany skansen – niegdysiejsza kopalnia nafty „Magdalena”.

W przerwach pomiędzy festiwalowymi wrażeniami warto wybrać się także za miasto. Niecała godzina jazdy samochodem dzieli go od Krynicy Zdrój, jednego z najbardziej popularnych kurortów górskich i uzdrowisk w Polsce. Miłośnicy historii natomiast odnajdą w Beskidzie Gorlickim liczne zabytki dawnej kultury tych ziem, głównie drewniane cerkwie i kościoły, z których najpiękniejsze z nich znajdują się w Kwiatoniu, Owczarach, Bartnem i Kotani, Sękowej i Szymbarku. A to wszystko wśród urokliwej scenerii jednego z najdzikszych pasm górskich w kraju.