Czym jest muzyka ambient

muzyka ambient

Muzyką, która przeważa na gorlickim festiwalu jest ambient i gatunki jemu pochodne. To styl zapoczątkowany w latach 70. przez takich twórców jak Brian Eno i Klaus Schulze. Pierwszy z nich w połowie tamtej dekady zaczął odchodzić od stylistyki rockowej w stronę eksperymentalnej estetyki budowanej przez instrumentarium elektroniczne, której najpełniejszym ukoronowaniem był album zatytułowany Ambient 1: Music for Aiports (1978). W następnych latach wzbogacił swą dyskografię m.in. o kolejne części cyklu: Ambient 2: The Plateaux of Mirror (1980), Ambient 3: Day of Radiance (1980) i Ambient 4: On Land (1982). Tym samym Eno rozpropagował termin określający tę nową formę muzyczną. Drugi z „ojców założycieli” gatunku – pochodzący z Niemiec Schulze – przeszedł podobną artystyczną drogę. Również jego płyty stanowiły nową jakość muzyczną i już wkrótce także były określane mianem ambient.

Ambient to instrumentalna muzyka elektroniczna i elektroakustyczna, której główną cechą jest odejście od linii melodycznej, tak charakterystycznej dla większości gatunków muzycznych. W zamian za to w ambient dominuje minimalizm wyrażający się przez proste, mało skomplikowane, powtarzające się motywy rytmiczne i melodyczne. Często powstający w ten sposób efekt plam dźwiękowych opisuje się jako „muzyka tła”, przeznaczona nie tyle do słuchania, co wprawiania w nastrój relaksu, odprężenia, medytacji czy koncentracji. Struktura takiego statycznego i klimatycznego utworu jest budowana przede wszystkim przez barwę dźwięku i krótkie, powracające pasaże dźwiękowe.

Wraz z rozwojem muzyki elektronicznej i wzbogacaniem związanych z nią instrumentów muzycznych, ewolucji ulegał również sam ambient. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych rozwinęły się takie podgatunki jak prowadzający bogatsze elementy rytmiczne ambient techno (reprezentowane chociażby przez grupy Aphex Twin czy B12), mroczny dark ambient (Scorn, Current 93) czy przystępniejszy w odbiorze ambient pop (Air, Slowdive).

Obok ambientu na festiwalu w Gorlicach prezentowane są także inne gatunki współczesnej muzyki elektronicznej: krautrock, chillout, drone, minimalizm i wszelkiego rodzaju elektroniczna muzyka eksperymentalna.