Najważniejsi wykonawcy w historii festiwalu

Ambient Festival w swojej dwudziestoletniej historii obfitował zarówno w wykonawców młodych i początkujących, jak i artystów o dużej renomie i rozpoznawalności w świecie muzyki elektronicznej. Spośród tych ostatnich warto wymienić choć kilka nazwisk i nazw grup, świadczą one bowiem o dużej wadze festiwalu w Polsce i za granicą. Jednym z ważniejszych polskich muzyków, którzy wystąpili na gorlickim festiwalu, był Józef Skrzek, multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor. To wieloletni członek zespołu SBB, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać fanom progresywnego rocka. Ma na swoim koncie współpracę z licznymi artystami z kręgu rocka, jazzu, muzyki elektronicznej i klasycznej. W latach siedemdziesiątych, będąc częścią zespołu Czesława Niemena, współtworzył brzmienie jego albumów Strange Is This World, Ode to Venus, Niemen Vol. 1 i Niemen Vol. 2. Skrzek komponuje także muzykę na potrzeby spektakli teatralnych i filmów. Wśród jego twórczości wyraźne miejsce zajmuje muzyka elektroniczna, jest stałym gościem poświęconych niej festiwali. Oprócz występu na Ambient Festivalu w edycji 2018 regularnie gości na podobnych imprezach w kraju i za granicą.

Innym znanym krajowym wykonawcą tworzącym muzykę pogranicza rocka i elektroniki, który wystąpił w ramach Ambient Festivalu (edycja 2012), jest zespół Agressiva 69. Założona w 1989 roku formacja jest prekursorem rocka industrialnego w Polsce, gatunku łączącego w sobie ciężkie gitarowe brzmienia z eksperymentalnymi brzmieniami syntezatorów i sampli.

Wśród stałych gości gorlickiej imprezy jest polski projekt Aquavoice, ważny zarówno dla polskiej sceny elektronicznej, jak i samego festiwalu. Pod jego nazwą kryje się bowiem osoba samego Tadeusza Łuczejki – od 2003 roku dyrektora Ambient Festivalu. W latach 2001-2018 wystąpił on ze swoją ambientową twórczością na scenie Gorlickiego Centrum Kultury aż dziewięciokrotnie.

Również wśród artystów zagranicznych było na dotychczasowych edycjach Ambient Festvalu wielu, którzy na stałe wpisali się w historię muzyki elektronicznej. W roku 2010 główną atrakcją imprezy był występ Geira Jenssena, który pod pseudonimem Biosphere od początku lat 90. rozwija muzykę ambient, w szczególności jej podgatunki ambient techno i ambient house.

W kolejnej edycji zaprezentował się Robin Guthrie, światowej sławy specjalista od stylistyki minimalistycznego drone’u i dream popu, który najpełniej objawiał się w dokonaniach sztandarowej dla tego gatunku grupy Cocteau Twins, której artysta był członkiem.

Dla fanów niemieckiej klasyki muzyki elektronicznej szczególnie atrakcyjne były lata 2016 i 2018, kiedy wystąpili odpowiednio Steve Jolliffe i Qluster. Jolliffe znany jest m.in. z występów z legendarną grupą Tangerine Dream, zaś Qluster od początku lat 70. jest jednym z bardziej uznanych zespołów krautrockowych.

Do innych rozpoznawalnych wykonawców zza granicy, którzy wystąpili na Ambient Festivalu, należą m.in. Hans-Joachim Roedelius, Manuel Gottsching, Christian Fennesz, Banco de Gaia, Alex Peterson, Eivind Aarset czy Gunter Schlienz.


– występ Manuela Gottschinga na festiwalu w 2013 roku