Menu
XX edycja Ambient Festival
Cechą Ambient Festivalu, od początku jego istnienia, jest wysoki poziom artystyczny i pojawianie się na nim wykonawców reprezentujących rozmaite gatunki ambitnej muzyki elektronicznej – od niemieckich pionierów krautrocka i tzw. szkoły berlińskiej, po rozmaite stylistyki ambientu, chillout, minimal industrial i szeroko pojętą muzykę eksperymentalną. Na scenie Gorlickiego Centrum Kultury jest miejsce zarówno dla twórców mających ugruntowaną pozycję w świecie elektroniki, jak i dla tych nowych, młodych i mniej znanych. Aby to unaocznić i przedstawić istotę festiwalu, warto przypomnieć sobie jej odsłonę z roku 2018, niezwykle ważną nie tylko ze względu na nazwiska, jakie się na niej pojawiły, ale także na to, że stanowiła ona jubileusz istnienia tego jednego z ważniejszych polskich imprez muzyki elektronicznej.
filmik promujący XX edycję
XX edycja Międzynarodowych Prezentacji Multimedialnych „Ambient Festival” odbyła się w dniach 20-21 lipca 2018 r. Została otwarta występem samego dyrektora artystycznego wydarzenia Tadeusza Łuczejki, którego doskonale znany fanom ambientu muzyczny projekt Aquavoice jest stałym elementem imprezy od początku jej istnienia. Jeden z najbardziej doświadczonych w kraju twórców elektroniki zaprezentował materiał ze swego albumu Silence i został jak zwykle ciepło przyjęty przez publiczność. Po nim zaprezentował się inny od początku związany z Ambient Festivalem artysta – Dariusz Kaliński, jeden z jego pomysłodawców, wykonując muzykę skomponowaną specjalnie na tę okazję. Jego twórczość łamie sztywne bariery pomiędzy muzyką akustyczną generującą tradycyjne brzmienia a instrumentarium zasilanym energią elektryczną. Jest uznanym kompozytorem teatralnym, filmowym, telewizyjnym i baletowym. Pierwszy wieczór festiwalowy zakończył się koncertem Alexa Petersona, muzyka znanego z brytyjskiej formacji The Orb, specjalizującej się w ambient techno i ambient house.
Kolejny festiwalowy wieczór rozpoczął się muzyką oryginalnego gdańskiego duetu Neverending Delays (Michał Miegoń i Piotr Pawłowski), po którym wystąpił Tadeusz Sudnik. To założyciel Studia Dźwięków Niemożliwych, były pracownik Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, reżyser dźwięku, performer i oczywiście kompozytor. W swojej pracy miał styczność z wielkimi osobowościami muzyki elektronicznej i jazzowej, m.in. Tomaszem Stańką i Dom Um Romao.
Szczególnie wyczekiwane i zapamiętane były dwa ostatnie występy jubileuszowej edycji. Podczas pierwszego z nich zagrał Józef Skrzek, legenda polskiego rocka progresywnego i wirtuoz instrumentów klawiszowych, znany z zespołu SBB, w latach 70. współtwórca brzmienia muzyki Czesława Niemena i jego bliski współpracownik. Ma na koncie około 40 albumów, medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz nagrodę Fryderyka za całokształt twórczości.
występ Józefa Skrzeka na Ambient Festivalu w 2018 roku
Drugim z wykonawców, który uświetnił XX Ambient Festival występując na finał wydarzenia, była działająca od przełomu lat 60. i 70. grupa Qluster, reprezentatywna dla nurtu krautrocka. Obecnie działa jako trio Hans Joachim-Roedelius – Onnen Bock – Armin Metz. Pochodzący z Berlina Zachodniego Qluster (niegdyś funkcjonujący pod nazwą Kluster) wywarł ogromny wpływ na rozwój światowej sceny muzyki elektronicznej i do dziś stanowi inspirację dla twórców uprawiających stylistykę ambient. Jubileuszowa edycja Ambient Festivalu zakończyła się wystąpieniami burmistrza Gorlic Rafała Kukli i Dyrektora Gorlickiego Centrum Kultury Janusza Zięby, którzy podziękowali dyrektorowi artystycznemu imprezy Tadeuszowi Łuczejko i pozostałym organizatorom życząc dalszych sukcesów i rozwoju działalności organizatorskiej i artystycznej.